Новини

Увага, ботулізм! Симптоми та профілактика серйозного захворювання

Увага, ботулізм! Симптоми та профілактика серйозного захворювання

Протягом минулого року в Україні 85 осіб захворіли на ботулізм, серед них четверо дітей. Також було зафіксовано п’ять летальних випадків через хворобу минулого року. Більше половини випадків недуги (57,1%) були пов’язані з вживанням консервованих продуктів, а 33,3% – з вживанням в’яленої або сушеної риби домашнього приготування. Від початку 2024 року почастішали випадки ботулізму через вживання саме консервованих продуктів домашнього приготування.

Під час військового стану доступ до якісних та свіжих продуктів харчування може бути обмежений, тому люди вимушені вживати консервовану їжу тривалого зберігання. Саме у цьому випадку ризик ботулізму зростає.

Ботулізм – це гостре токсико-інфекційне захворювання, спричинене токсином Clostridium botulinum. Отруєння характеризується тяжким ураженням нервової системи із виникненням паралічів, гострою дихальною недостатністю, яка і є причиною смерті. Існує рановий ботулізм, ботулізм немовлят, хронічний ботулізм та харчовий ботулізм (складає понад 99% усіх випадків). Харчовий ботулізм — серйозна та потенційно смертельна хвороба. Її інкубаційний період становить від 2 годин до 10 днів, найчастіше 8-36 годин.

Збудники ботулізму широко поширені у природі: вегетативні форми і спори є в кишківнику різних тварин, водоплавних птахів, риб. Потрапляючи в зовнішнє середовище (ґрунт, мул озер і річок), спори довго зберігаються і накопичуються там.

Саме тому майже всі харчові продукти, що забруднені ґрунтом або вмістом кишківника тварин, птахів, риб можуть містити вегетативні форми або спори ботулізму. Харчовий ботулізм виникає після вживання в’ялених, солоних, консервованих продуктів, які були погано промиті, недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. В анаеробних умовах (при відсутності кисню) у цих продуктах через наявність спор клостридій відбувається розмноження збудника та накопичується ботулотоксин.

Консервовані рослинні продукти (гриби, овочі, бобові) є причиною виникнення ботулізму типу А;

М’ясні консерви, ковбаси, шинки спричиняють ботулізм типу В;

Вживання копченої, в’яленої риби, рибних консервів викликає ботулізм типу Е.

УВАГА: зазвичай перші симптоми ботулізму можуть виникнути через 12-24 год. після споживання зараженого продукту. Однак, це можливо і через 2 год. і через 10 днів. Усе залежить від дози та виду токсину, що потрапив в організм людини.

На початку захворювання виникає м’язова слабкість, запаморочення, сухість у роті. Майже у 50% випадків спочатку виникають болі в животі, блювота, потім здуття живота та парез кишківнику. На фоні цих розладів з’являються симптоми ураження нервової та м’язової систем (нечіткість зору, туман та сітка перед очима, подвоєння предметів, сильний головний біль, порушення ковтання, відчуття «грудки», болі під час ковтання, мова стає «змазаною», нечіткою, можлива афонія), виникає тахікардія, розвивається дихальна недостатність. Причина смерті – зупинка дихання через параліч.

При підозрі на отруєння не зволікайте і незалежно від тяжкості перебігу захворювання негайно викликайте швидку допомогу для екстреної госпіталізації у стаціонар.

Аби уникнути даного захворювання СЛІД:

Ретельно мийте продукти, посуд та руки.

Не використовуйте продукт з банок зі здутими кришками.

Не використовуйте воду з незнайомих джерел.

Не купуйте та не вживайте продукти харчування на стихійних ринках.

ТРЕБА ПАМ’ЯТАТИ! Чітке дотримання гігієнічних правил та вимог дасть можливість попередити та уникнути виникнення багатьох інфекційних хвороб! Хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно, бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких!

228

0