Міста-побратими

Бергамо, Італійська Республіка (Bergamo, Italian Republic)
Угода з 2022 року
Мер - Джорджіо Горі
12.07.2022
Бергамо, Італійська Республіка (Bergamo, Italian Republic)
Бергамо - це місто та муніципалітет, розташований в північній Італії в регіоні Ломбардія. Воно є столицею провінції Бергамо та має населення близько 119 тисяч осіб. Бергамо важливий економічний, промисловий та туристичний центр Ломбардії та Північної Італії.Завдяки своїй багатій історії, Бергамо має багато пам'яток, таких як базиліка Санта-Марія-Маджоре, Ворота Сан-Джакомо і Сан-Агастино, потужні укріплення, які було побудовано під час Венеціанської республіки, а також вражаючу кількість веж.  
Бергіш-Гладбах, Федеративна Республіка Німеччина (Bergisch Gladbach, Federal Republic of Germany)
Угода з 2022 року
Мер - Бурмістр Френк Штайн
12.07.2022
Бергіш-Гладбах, Федеративна Республіка Німеччина (Bergisch Gladbach, Federal Republic of Germany)
Місто Бергіш-Гладбах розташоване на сході від Кельна на протилежному березі річки Рейн, земля Північна Рейн-Вестфалія. Населення — близько 109,000 жителів.У місті розташована приватна любительська Обсерваторія Бергіш-Гладбах, у якій було відкрито близько 400 астероїдів.Місто славиться великою кількістю архітектурних пам'яток, таких як міська ратуша в Бенсбергу, католицька церква (баптистерій) у Рефраті, палац Бенсберг, який колись був мисливським палацом курфюрста Яна Веллема, і був описаний самим Й. В. Гете, палац Лербах, фортеця Цвайфель та Мальтійський округ духовно-лицарського ордена. Для людей, які цінують історію та культуру, у місті є безліч цікавих місць.
Кашка́йш Португалія
Угода з 2022 року
Мер - Карлуш Керрейраш
12.07.2022
Кашка́йш Португалія
Муніципалітет і містечко в Португалії, в окрузі Лісабон. Розташований у західній частині країни, на березі Атлантичного океану, на теренах історичної португальської провінції Ештремадура. Належить до Лісабонського патріархату Католицької Церкви в Португалії. Права міського самоврядування має з 1364 року. Поділяється на 4 парафії. За адміністративним поділом чинним до 1976 року був складовою провінції Ештремадура. Площа муніципалітету — 97,40 км², населення муніципалітету — 209869 ос. (2015); густота населення — 2154,71 осіб/км² . Патрон — Діва Марія. Святковий день муніципалітету — 13 червня. Поштовий індекс — 2750. Код місцевої адміністративної одиниці — 1105. Складова статистичного регіону Лісабон.Через місто проходила оборонна лінія, що протягнулася від Вифлеємської башти в Лісабоні до Мису Рока. Наразі можна оглянути Форт святого Георгія, що працює як музей.З кінця XIX століття, завдяки своїм пляжам, готелям та привабливому клімату, Кашкайш стає важливим туристичним центром, відомим далеко за межами Португалії. У селищі є велика кількість архітектурних пам'яток (фортеця, палаци, церкви), музеїв, парків, пляжів.Підписано угоду про співпрацю 23.06.2022
Катовіце, Польська Республіка
Угода з 2022 року
Мер - Президент міста- Марцін Крупа
02.08.2022
Катовіце, Польська Республіка
Чисельність населення становить 291 774 осіб.Місто розташоване на півдні Польщі, в історичному регіоні Сілезія, на річках Клодниця та Рава.З 1999 року Катовиці стали центром Сілезького воєводства, у 1975—1998 роках було центром Катовицького воєводства. Катовиці — центральне місто Верхньосілезького індустріального району і головне місто Верхньосілезької агломерації.Центр вугільної та металургійної промисловостей.
Кавадарці, Республіка Північна Македонія
Угода з 2022 року
Мер - Мітко Янчев
14.02.2023
Кавадарці, Республіка Північна Македонія
Кавада́рці — місто у Північній Македонії, адміністративний центр общини Кавадарці Вардарського регіону. Населення — 29188 осіб (перепис 2002) в 8933 господарствах. Вперше про Кавадарців згадується 1823 року в турецьких документах. Тоді вони мали населення близько 2 тисяч осіб і входили до складу Битольського вілаєту. При проведені археологічних розкопок території міста і визначено, що в античні часи тут вже знаходилось поселення.Місто знаходиться у зоні, котра характеризується морським кліматом. Найтепліший місяць — липень із середньою температурою 24.4 °C. Найхолодніший місяць — січень, із середньою температурою 0.6 °С. Місто Кавадарці найчастіше асоціюється з вином, тому що тут знаходиться одна з найбільших на Балканах і найбільша в країні виноробня Tikveš (Тіквеш). На виноробні проводять тематичні екскурсії, на території є ресторан, де, крім вина, подають ракію. Саме по собі місто не надто багате на визначні пам'ятки, проте навколо нього є менші виноробні, озеро Тіквеш, монастир Полог, а також Костурницю — один із бруталістських пам'яток, побудованих на Балканах на згадку про героїв Другої світової війни.Підписано угоду про співпрацю 20.10.2022 року. 
Шкоф’я-Лока, Словенія
Угода з 2018 року
Мер - Голова Муніципалитету Тіне Радінджа
12.07.2022
Шкоф’я-Лока, Словенія
Місто відоме з 973 року, коли імператор Оттон II Рудий подарував територію в горах Лока єпископу Фрайзінгу. Через це поселення отримало назву  Шкоф’я-Лока (словен. škof — єпископ). У середні віки поселення росло, займаючи територію навколо місця злиття річок Селешка Сора і Полянська Сора.У 1274 році поселення отримало статус міста. На початку XIV століття була збудована міська стіна. У 1511 році місто було сильно пошкоджено землетрусом в Індрії.У XVI—XVIII століттях в місто було збудовано велику кількість кам'яних будівель, більшість з яких збереглася, що принесло старому місту  Шкоф’я-Лока славу найкращого із середньовічних міст Словенії, що збереглися. 
Пщина, Республіка Польща Pszczyna, Republic of Poland
Угода з 2016 року
Мер - Бурмістр – Даріуш Скроболь
12.07.2022
Пщина, Республіка Польща Pszczyna, Republic of Poland
Місто розташоване в Сілезькому воєводстві на півдні Польщі, на березі річки Пшчинка. Воно є центром Пшчинського повіту. Населення міста становить понад 26 тисяч осіб.Місто досить старовинне і відоме своєю історією та культурними пам'ятками. Тисячі туристів відвідують його щороку і найбільше їх приваблює у Пщині «польський Версаль» - замок-музей з інтер'єром ХVIII-XIX-століть. Значна кількість туристів свідчить про велику популярність та важливість цього замку для міста.
Паланга, Литовська Республіка (Palanga, Republic of Lithuania)
Угода з 2015 року
Мер - Шарунас Вайткус
19.02.2016
Паланга, Литовська Республіка (Palanga, Republic of Lithuania)
Паланга - литовське курортне місто на західному узбережжі Балтійського моря. Населення Паланги становить близько 18-ти тисяч осіб.Однією з найвідоміших визначних пам'яток Паланги є Музей бурштину, який знаходиться в колишньому палаці родини Тишкевичів. Жителі Паланги пишаються своїм містом за його нескінченні піщані пляжі та чудову атмосферу.Місто Паланга є побратимом міста Буча з 2015 року, про що було підписано меморандум про співдружність муніципалітетів 14 жовтня 2015 року 
м. Білгород-Дністровський,Одеська область
Угода з 2010 року
Мер - Граждан Віталій Вікторович
19.02.2016
Південний гість
Наймолодший із побратимів, але найдревніший за віком – Білгород-Дністровський, місто на березі Дністровського лиману. Документ про партнерство був датований 2010 роком.Населення древнього Акерману – 60 тисяч жителів.Білгород-Дністровський – одне з найдревніших міст у Європі. Воно виникло у VI столітті до нашої ери. Розкопки принесли багато цікавих експонатів, які є одними з найважливіших історичних пам’яток причорноморських поселень древніх греків віком понад 2500 років.Білгород у XV столітті – це одне з великих міст Європи з населенням 20 тисяч чоловік.В цей же час зводиться величезна кам’яна фортеця. Масштаби будівництва дозволяли захистити жителів під час нападів.У фортеці зупинявся Олександр Пушкін і є навіть окрема кутова башта, названа на його честь.Споруда обросла легендами, серед яких неможливо відрізнити правду від вимислу. Але багато з них – засновані на реальних історіях.Сьогодні Білгоро-Дністровський – це адміністративний центр обласного підпорядкування, розташований в південно-західній частині Одеської області. На території міста є морський торгівельний порт і митниця. На економіку краю позитивно впливає прямий вихід у Чорне море через Дністровський лиман.Природні та кліматичні ресурси створюють чудові умови для лікування, відпочинку і активного туризму.
м. Ярошин
Угода з 2006 року
Мер - Adam Pawlicki
19.02.2016
Столиця польського року
У 2006 році ще одним містом-побратимом став польський Яроцин (Jarocin) з населенням 26 тисяч жителів. Він входить до Великопольського воєводства.Площа населеного пункту –1 464 га; відстань до Варшави – 242 км.Для більшості людей Яроцин асоціюється з двома моментами: рок-фестиваль та меблева фабрика. Але мало хто знає, що місто славиться ще й туристичними районами. Некваплива прогулянка польським краєм точно не буде нудною. Кожен знайде щось для себе. Наприклад, густі ліси є ідеальним місцем для активного відпочинку: піший туризм, нордична ходьба.А байкарів зачарують гарні краєвиди, особняки і палаци, церкви і каплиці. А хто шукає тиші і спокою, знайдуть їх біля водойм. Шукачі пригод можуть віднайти для себе багато цікавих місць, оповитих легендами та з багатою історією. Адже найперша історична згадка про місто датується серединою тринадцятого століття. Знайдені археологічні об’єкти свідчать про ранні доісторичні поселення. Деякі з них датовані до 5000 років.Загалом місто було засноване і розвивалося як торгівельне село, адже знаходилося на перехресті основних маршрутів з Познані до Калішу, Торуні та Вроцлава.А ім’я Jarocin вперше з’явилося в документ, виданих 30 листопада 1257 року.Протягом століть у Яроцині мирно співіснували три національності: поляки, німці та євреїв. А в декількох сотнях метрів одна від одної знаходилася католицька, протестантська церкви і синагога. Але історія внесла свої корективи і зараз тут переважно проживають поляки.У Яроцині народилися люди, чиї імена можна знайти в політичній історії Німеччини та дослідженнях з історії мистецтва в Європі. Це – Едуард Ласкер – юрист, засновник і лідер ліберальної партії в Німеччині; всесвітньо відома співачка Елізабет Шварцкопф, відомий художник Еміль Льовенталь та інші особистості.Протягом тривалого періоду в місті проходить фестиваль рок-музики, на який з’їжджаються тисячі шанувальників. Саме тому Яроцин називають ще столицею польського року.
м. Тячів,Закарпатська область
Угода з 2006 року
Мер - Ковач Іван Іванович
19.02.2016
Західний партнер
 місто Тячів поправу можемо назвати своїм партнером у різних сферах життєдіяльності. Мабуть, з усіх побратимів, з ним взаємодіємо найтісніше, що помітно на практиці.Обмінюємося досвідом і приймаємо один від одного допомогу. Але окрім ділових стосунків нас об’єднує справжня дружба. Так, під час повені на Закарпатті Буча надавала місцевим жителям гуманітарну допомогу. Вони – багато в чому сприяли нашому зодчеству. А ще – команди обох міст грали разом у футбол.У жовтні 2011 року в західному краї з’явилася Алея дружби міст-побратимів Тячів-Буча.«Так прийнято: у гості з пустими руками не ходять. Тож під час святкування Дня міста тячівці отримали чимало теплих слів вітань та подарунків. І один з них по-справжньому прикрасить місто, довго зігріватиме серця та приноситиме радість його мешканцям. Цей подарунок – алея декоративних дерев на реконструйованій площі Поштовій від міста побратима – Буча. За такий прекрасний дарунок від імені тячівської громади висловив подяку міський голова Іван Ковач:– Сьогодні ми вирішили посадити алею міста Бучі в Тячеві, ініціатором ідеї є міський голова Бучі Анатолій Федорук. Ми дякуємо йому за такий подарунок для нашого міста», – писалося тоді у місцевій пресі.Нагадаємо, Тячів — місто районного підпорядкування з 1961 року, районний центр Закарпатської області. Розташований в Мармароській котловині, на правому березі Тиси, за 136 км на південний схід від Ужгорода.Вперше, в літописах, Тячів згадується у 1329 р. в грамоті Мадярського короля Карла І, де місто разом з Хустом, Вишковом, Довгим Полем та Сігетом було віднесено до королівських міст з наданням привілеїв.Станом на 2012 рік чисельність населення становила 9154 осіб. Національний склад населення: українці — 73%, угорці — 23%, інші меншини – 3%.
м.Понт де Шерью
Угода з 2004 року
Мер - Alain Tuduri
19.02.2016
З привітом із Франції
Пон-де-Шерюй (Pont-de-Chruy) — комуна у Франції, що знаходиться в регіоні Рона – Альпи. Департамент комуни — Ізер, який входить до складу кантона Пон-де-Шерюй.Населення комуни станом на 2006 рік становило 4778 чоловік, а муніципалітет розташований на відстані близько 410 км. на Південний Схід від Парижу. Морський клімат.Це – живе, динамічне місто, до якого приєднуються інші муніципалітети.Люди відзначають, що динамічність міста часто не відповідає ні розміру території, ні кількості мешканців.Так, після «промислового періоду» Пон-де-Шерюй, місто рішуче повернуло свою діяльність у напрямок торгівлі, ремесел, розвитку ринку послуг. Почали «рости» багаточисленні магазинчики, модернізувалися галузі освіти, медицини, місцеві служби, соціальний сектор. Значна увага приділяється безпеці – жандармерія була побудована в 1994 році і розширена в 2002 році.У рятувальному центрі працюють 70 пожежних і 68 добровольців.А ще в місті є велика кількість парків, річка «Bourbre». Все це сприяє тому, що Пон-де-Шерюй протягом багатьох років залишається живим, гостинним містом, комфортним для життя.
с. Буча
Угода з 2004 року
Мер - Folderi Gyorgy
19.02.2016
З Бучі до Бучі
Так, і у нас є тезка. Щоправда, в Угорщині. Проте це не стало на заваді налагодженню дружніх зв’язків. І теж – у 2004 році.Угорська Буча – це невеличке селище, в якому проживає 2 500 людей.У часовому поясі вони на годину попереду.Власне, Буча адміністративно невід’ємна від Бекешу – регіону Південно-Східної Угорщини. Тому, коли говоримо про Бекеш, то маємо на увазі Бучу – і навпаки (щось на кшталт Ірпеня і прилеглих до нього селищ).У Бекеші, на території площею 127,23 км, проживає 21 544 громадян. Через місто протікає річка Кереш, а в 30 км. на схід – кордон з Румунією.Колись Бекешем (угорською – «мирний») називався замок, а в період з XI по XV століття став столицею однойменного комітету.У 1595 році напад турків практично зруйнував місто. Воно почало відновлюватися лише XVIII столітті й нараховувало вже п’ять кварталів і три церкви (католицька, протестантська і православна).
Тушин, Республіка Польща (Tuszyn, Republic of Poland)
Угода з 2004 року
Мер - Witold Maecki
19.02.2016
Тушин, Республіка Польща (Tuszyn, Republic of Poland)
Місто Тушин розташовується в Польщі, в Лодзинському воєводстві, на південний захід від Лодзі. Населення міста становить близько 8 тисяч осіб. Воно відоме «тушинськими базарами», де головним асортименом є одяг, пошитий в Польщі. Тушин - досить старовинне місто зі збереженими історичними будівлями.Цікавою спорудою у Тушині є басейн, який побудований під ключ на бюджетні кошти — з наданням всіх відповідних послуг. Жителі міста привітні і веселі. Місто завжди радо вітає гостей і заряджає своєю особливою атмосферою. 
м. Ковель, Волинська обл., Україна
Угода з 2001 року
Мер - Чайка Ігор Леонтійович
08.02.2016
Західні ворота України в Європу
З Ковелем ми «побраталися» у 2001 році. Зокрема, й тому, що місто є кінцевою «точкою» дороги міжнародного значення Київ-Ковель, яка проходить через Бучу. Ковель – старовинне місто з 700-літньою історією, в якому проживає понад 68 тисяч громадян. Воно розташоване на мальовничій рівнині Західного Полісся, на берегах ріки Турії, у географічному центрі Волині. Ковель – місто обласного значення. Займає територію 47 км . Крім того, воно є одним із найбільших залізничних вузлів Західної України, який має вагоме стратегічне значення для держави, з’єднуючи її з багатьма європейськими країнами. Археологічними розкопками доведено існування тут поселення мідно-кам’яної доби (середина ІІІ тис. до н.е.). За давньою легендою першим поселенцем у тутешній місцевості був вправний майстер – коваль, який викував меч князю Данилу Галицькому. На честь коваля й було назване поселення. Свого часу на чолі міста стояли такі історичні постаті, як князі Сангушки, королева Бона, князь Андрій Курбський. У 1518 році польський король Сігізмунд І надав Ковелю Магдебурзьке право. До речі, Ковель – транспортне серце Волині. Сучасники називають його – містом залізничників, адже кожен п’ятий є працівником залізничної сфери. А якщо ви приїхали сюди у вересні, то можете потрапити на фестиваль Сагра дель Musso – традиційне свято, аналогічне нашому Дню міста.
Оспадолетто (провінція Падуя), Італія
Угода з 2000 року
Мер - Sergo Damolin Renato Modenese
08.02.2016
«Друг» із сонячної Італії
З італійським містечком Оспедалєтто-Еуганео (Ospedaletto Euganeo) ми «узаконили» відносини ще в 2000 році. З того часу не те, щоб «не розлий вода», але принаймні вітати один одного зі святами не забуваємо. Оспедалєтто – комуна в Італії, що розташована в регіоні Венето. Вона підпорядковується адміністративному центру Падуя. Населення становить 5395 чоловік, площа – 21 км. кв. Дехто спочатку може подумати, що Ospedaletto Euganeo – це зменшене слово від «Ospedale» або «в лікарні». Але насправді назва цього міста в провінції Падуя походить від середньовічного латинського слова «hospitium» – гостинність. Місто звели, а потім воно стало улюбленою зупинкою для багатьох паломників і туристів під час тривалої пішої подорожі. Адже де-інде міські брами зачинялися на ніч і люди не могли туди потрапити. Щодо визначних споруд, то в околицях Тресто (Tresto) є святилище, побудоване у 1468 році в знак появи Мадонни.