Історія виникнення

Родина Булгакових на своїй дачі у Бучі. Фото 1901 р.

Спочатку була Яблунька…

 

Вперше (1630 р.) у письмових джерелах згадується с.Яблунька, яке входило до складу Бучі. Тоді воно належало шляхтичеві Ю.Лясоті, який отримав ці землівід графа Потоцького за героїзм на військовій службі.

 

Саме місто виникло як полустанок Буча під час будівництва Києво-Ковельської в 1901 р. і швидко розбудувалось.

 

Дуже вишукувана була дача відомого київського адвоката Неметті та його дружини, актриси Інсарової: серед розкішного саду було озеро, де граціозно плавали білі та чорні лебеді.

 

Чудова природа Бучі та цілюще повітря сприяли розвитку творчості видатного українського художника, критика та педагога, засновника й керівника київської школи живопису Миколи Івановича Мурашка (1844-1909 р.р.). Мешкаючи в Бучі, він створив чудові полотна пейзажів України, зокрема картину, де зображене мальовниче озеро поміщика Соколовського.

 

На великій веранді дачі сім»ї Мурашка, яка знаходилась на місці нинішньої школи-інтернату, влітку влаштовували театральні вистави, в яких ще гімназистом як актор, а згодом, у студентські роки, як режисер брав участь юний  Михайло Опанасович Булгаков.

Сім`ї Булгакових та Мурашків товаришували.  Неподалік одна від одної були розташовані і їхні дачі. Батько М.О. Булгакова – Опанас Іванович, доцент кафедри історії та розбору західних вірувань Київської духовної академії – одночасно виконував обов’язки окремого цензора творів, що були написані французькою, англійською, німецькою мовами. У 1900 році він купив у поміщика Красовського дві десятини землі і збудував добротну дачу на п’ять кімнат з двома великими верандами. У наступному році Булгакови заклали великий фруктовий сад і квітники.

 

Після смерті В.Б.Камінського його роботи стали відомими у всьому світі, однак у нашій країні належного визнання не отримали. Основна його праця «Друг здравія» вийшла друком тільки в останні роки завдяки наполегливості та кропіткій пошуковій роботі місцевих краєзнавців-ентузіастів Н.І. та М.В.Тюменцевих-Хвиль.

 

У 1904 році в Бучі придбав дачу академік Євген Оскарович Патон, який тоді переїхав із Санкт-Петербурга на роботу до Києва. Сад академік доглядав сам. Був і невеликий город, де вирощувалися овочі, зокрема спаржева квасоля, яку дуже полюбляли господарі. Увесь свій вільний час Є.О.Патон із задоволенням проводив на дачі, відпочиваючи душею і  тілом від щоденної наукової праці.

 

Буча оспівана у віршах і піснях, змальована на полотнах митців. Вона є місцем, де у людини  народжуються бажання творчості і самореалізації не за наказом, а за покликом душі.

74206