Пенсійний фонд інформує щодо оподаткування пенсій:

Серед законодавчих новацій у пенсійній сфері останнього часу – оподаткування пенсій було запроваджено, як один із заходів, спрямованих на запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні.

Що платили у 2015 – 2016 роках.

Із 01.01.2015р. податок на доходи фізичних осіб справлявся із суми пенсій (включаючи суму їх індексації) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищував три розмірі мінімальної заробітної плати (на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового періоду, - у частині такого підвищення.

Ставка податку на доходи фізичних осіб становила:

-15 відсотків, якщо база оподаткування місячного оподаткованого доходу не перевищувала десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на 1 січня звітного податкового року;

-20 відсотків, якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати.

Крім того, об’єктом оподаткування військовим збором став загальний місячний оподатковуваний дохід, зокрема, визначений підпунктом 164.2.19 Податкового кодексу України.

Таким чином, базою оподаткування два останні роки були суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання в частині, яка не перевищує:

- 2015 року - 3654грн. (три розміри мінімальної заробітної плати, визначеної станом на 1 січня 2015 року);

-  2016 року   -  4134грн.  (три розміри мінімальної заробітної плати, визначеної на 1 січня 2016 року).

Отже, пенсії в частині, яка перевищує 3654 грн. на місяць протягом 2015 року, а 2016 року – 4134 грн. справлявся податок за ставкою 15 – 20 відсотків (залежно від розміру пенсії) та 1,5 відсотка військового збору  від об’єкту оподаткування.

Крім того, статтею 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що в період із 1 квітня 2015-го по 31 грудня 2016 року під час роботи особи (крім інвалідів 1 та 2 груп, інвалідів війни 3 групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), на посадах (окрім  осіб, які працюють на посадах та на умовах, визначених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів»), пенсія, розмір якої перевищує 150 відсотків од прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків од призначеного розміру, але не менше як 150 відсотків од прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Зміни з липня 2016 року.

У червні цього року було внесено зміни до Податкового кодексу щодо оподаткування пенсій та ухвалено Закон № 1411- VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування, який набув чинності із першого липня.

Тепер до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку включаються суми пенсій (разом із сумою їх індексації, нарахованою відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, котрі платник податку отримує з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законодавством, якщо їх розмір перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність ( у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надала Верховна Рада України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Ставка податку становить 18 відсотків від бази оподаткування щодо перевищення суми пенсії (включаючи суму її індексації), щомісячного довічного грошового утримання, визначеної в підпункті 164.2.19пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу, що становить 10740 грн.

Отже, з 01.07.2016р. не оподатковуються  пенсії, розмір яких не досягає 10 740,00 грн. Водночас, законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) встановлено особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам. Згідно зі статтею 47 Закону (в редакції Закону України від 24.12.2015р. №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі – Закон №911), тимчасово, по 31.12.2016р., у період роботи (крім роботи на посадах та на умовах, передбачених законом України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів») пенсія, розмір якої перевищує 150% від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (з 01.01.2016р.- 1611,00 грн. (1074,00 х 150%) з 01.05.2016р. – 1695,00 грн. (1130,00 х 150%).

Особам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», « Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/ щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.

Зазначений порядок не застосовується до інвалідів 1 та 2 груп, інвалідів війни 3 групи та учасників бойових дій, осіб на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України  «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захист у» та протягом особливого періоду до осіб, які проходять військову службу».