Невелика хмарність

Оподаткування  нерухомого  майна: на кого очікують штрафи?

Оподаткування нерухомого майна: на кого очікують штрафи?

На чисенні прохання мешканців Бучанська міська рада надає для платників податків, які мають у власності нерухоме майно на території територіальної громади м.Буча, інформацію про особливості  нарахування та сплати податку на нерухоме майно у 2018 році.

Податок на нерухомість було введено у 2015 році. На сьогоднішній день  оподатковуються квартири площею понад 60 квадратних метрів і будинки площею понад 120 квадратів. Оподаткуванню також підлягає загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Наприклад, якщо людина є власником квартири загальною площею 75 кв. м, то вона буде сплачувати податок лише за 15 кв. м (75 кв. м – 60 кв. м). Проте у разі, коли квартира поділена між двома власниками, то пільга в розмірі 60 кв. м застосовується для кожного з них, отже, платити податок не потрібно.

Податок стягується раз на рік. Крім того, власникам великого житла (понад 300 кв. м для квартир і понад 500 кв. м для будинків) доведеться додатково заплатити 25 тис. грн.

З початку 2017 року мінімальна зарплата зросла вдвічі  і складає 3200 грн. У зв’язку з цим, враховуючи  рівень доходів пересічного громадянина, Бучанською міською радою прийнято ставку податку на рівні 0,5% мінімальної зарплати. Тобто, для фізичних осіб, які в 2018 році сплачують податок за минулий рік, застосовується ставка податку –  16 гривень за 1 кв.м.,  для юридичних осіб  відповідно 18,62 гривень за 1 кв.м.

Від сплати податку на нерухоме майно звільняються об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності (але не більше одного такого об’єкта) :

-              осіб, які мають статус учасників АТО( при наявності посвідчення, що затверджує цей статус);

-              родин загиблих осіб, які мали статус учасників АТО;

-              багатодітних сімей(у яких виховується п’ять і більше дітей);

-              ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України ”Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;

-              учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Звертаємо Вашу увагу, що адміністрування податку на майно здійснює державна податкова інспекція за місцем реєстрації платника податку. До 1 липня 2018 року платникам податку має надійти податкове повідомлення-рішення про нараховану суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Податок потрібно сплатити на протязі 60 днів з дня вручення повідомлення. Платник може звернутися до контролюючого органу для проведення звірки даних щодо об’єктів нерухомості, розміру загальної площі, розміру ставки податку, права на користування пільгою, нарахованої суми податку. У разі виявлення розбіжностей, які підтверджуються оригіналами відповідних документів, проводиться перерахунок суми податку.

Якщо в період з травня по липень поточного року громадяни не отримали податкове повідомлення-рішення про нарахування їм податку  на нерухомість, то краще самостійно звернутися до податкової  інспекції.

Які штрафи передбачені за несвоєчасну сплату податку? Якщо оплатити платіжку у вересні, доведеться заплатити штраф у розмірі 10% від податку, якщо в жовтні – сума штрафу сягне 20%. Крім того, податковий інспектор може в рахунок боргу накласти на частину майна податкову заставу. Якщо податок не сплачується тривалий час, майно продають за рішенням суду. Крім того, за несплату податків передбачена кримінальна відповідальність за ст. 212 Кримінального кодексу України «Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів».